AZ MR LAKÁSALAP ÉS A VÁROSKUTATÁS KFT. MÁSODIK LAKHATÁSSZAKMAI FÓRUMA
BUDAPEST, 2025. MÁRCIUS 12.-13.
Megtisztelő jelenlétére feltétlenül számítunk!
Az MR Lakásalap és a Városkutatás nagy érdeklődésre számot tartó Első Lakhatásszakmai Fóruma 2024-ben a magyarországi önkormányzati és egyéb innovatív gyakorlatokat vitatta meg, európai példákat is bemutatva. A Második Lakhatásszakmai Fórum a kormányzati lakáspolitikai stratégia szempontjából kíván egy áttekintést adni a jelenlegi programokról és elképzelésekről, figyelembe véve az európai lakáspolitikában lejátszódó paradigmaváltást. Ennek főbb elemei: 1. a szociális és megfizethető lakásprogramok együttes figyelembe vétele a közösségi lakáspolitikában; 2. a bérlakásszektor erősítése („tulajdonsemleges” támogatási és érdekeltségi rendszer bevezetése); 3. új pénzügyi és szervezeti modellek bevezetése (a központi kormányzat, önkormányzatok és lakhatási profit és non-profit szervezetek együttműködése); 4. komoly törekvés arra, hogy a lakásszektorba befektetett közösségi pénzek hosszú távon szolgálják a szociális és megfizethető lakásprogramok céljait.
A Fórumon a megfizethető és fenntartható lakhatás aktuális hazai kihívásait, az azokra adható lehetséges megoldásokat igyekszünk majd tárgyalni kormányzati, önkormányzati, piaci szereplői környezetben, vezető lakhatáspolitikai döntéshozók és lakhatásszakmai szakértők részvételével. A fórum első napi programja a megfizethető lakásprogramok lehetőségeit tekinti át, figyelembe véve mind a keresleti, mind a kínálati feltételeket, a második nap programja pedig a szociális lakáskérdés helyzetére fókuszál majd, mindkét esetben figyelembe véve az európai gyakorlatokat. A Fórum vizsgálja azokat a lehetőségeket is, amelyek a különböző szereplők által kezdeményezett programokat összekapcsolhatja, és egyfajta szinergiákat keletkeztethet meg.
A Fórum előadói és résztvevői körében tisztelhetjük majd a hazai lakhatáspolitikáért és lakhatásszakmáért felelős állami és önkormányzati vezetőket, valamint a témában meghatározó gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező a piaci szereplőket és szolgáltatókat.
Európa szinte valamennyi országában 2015 után lakhatási válság alakult ki, amelynek a legfontosabb jele, hogy a lakásárak és a lakbérek a jövedelmeknél gyorsabban növekedtek. Az új EU tagállamokat a válság a korábbi tagállamoktól eltérően érintette, mert az előbbi országokban a lakások magántulajdona sokkal elterjedtebb, a lakásállomány minősége alacsonyabb színvonalú, és az 1000 lakosra jutó lakások száma alacsonyabb, valamint gazdasági lehetőségeik is korlátozottabbak egy új modell felállítására. Valamennyi új tagállam új megoldásokkal kísérletezik az elmúlt 10-15 évben, sokszor az európai nemzetközi szervezetek támogatásával, amelyek eredményeit és növekedési lehetőségeit fontos lehet megismernünk.
Minden további kérdés, kérés esetén készséggel állunk szíves rendelkezésére a következő elérhetőségeken: